Nie masz konta? Zarejestruj się przypomnij hasło

Logowanie: zapamiętaj

Infolinia 58 524 50 10

Serwer WWW na systemie Linux

Decydując się na własny, sprzętowy serwer WWW z pewnością podejmujemy świadomą decyzję, bowiem w wiekszości zastosowań, dla małych serwisów WWW wystarczy usługa hostingu świadczona przez specjalizowaną firmę. Dzięki temu pozbywamy sie wielu dodatkowych kosztów i kłopotów związanych z administracją, obsługą archiwizacji, zasilania awaryjnego czy też stabilnych łącz. Jeżeli jednak z róznych względów potrzebujemy własnej maszyny, to przy wyborze należy uwzględnić kilka bardzo istotnych zagadnień.



Na cele niniejszego artykułu założymy dwie różne potrzeby:

- serwer WWW o stosunkowo niewielkim obciążeniu (około 20.000 - 50.000 odsłon dziennie)
- serwer WWW o średnim obciążeniu (około 100.000 - 300.000 odsłon dziennie)

W każdym przypadku zakładamy, że serwer WWW będzie oparty o popularną dystrybucję Linux, na którym zostanie zainstalowany serwer Apache obsługujący PHP i serwer bazy danych MySQL. Dodatkowo maszyna będzie obsługiwała serwer poczty. Taka konfiguracja aplikacji jest najcześciej stosowana w tego typu rozwiązaniach.

Kontroler RAID

Ponieważ zdecydowaliśmy się na system operacyjny Linux, musimy zastosować w naszym serwerze sprzętowy kontroler RAID. Kontrolery programowe przeznaczone są do stosowaniach w małych instalacjach opartych o system operacyjny Windows Server.

Poniższe konfiguracje są przeznaczone do rozwiązań typowych takich jak: sklep internetowy, portal internetowy, z bazą danych zoptymalizowaną dla serwisu internetowego. W każdym przypadku szczegółową konfigurację należy skonsultować z dostawcą oprogramowania.


Konfiguracja pierwsza - serwer dla WWW o średnim obciążeniu 20.000 - 50.000 odsłon dziennie

Ponieważ dyski twarde SATA są dostępne w dużych rozmiarach i są stosunkowo niedrogie możemy uzyskać bardzo dużą objętość macierzy, zwiększając koszty w sposób włąściwie niezauważalny.


Konfiguracja druga - serwer dla WWW o średnim obciążeniu 100.000 - 300.000 odsłon dziennie

W podstawowym wariancie, na pierwszej macierzy instalujemy system operacyjny i wszystkie aplikacje, oraz przechowujemy pliki baz danych. Z uwagi na to, że tak obciążony serwer z reguły generuje statystycznie około miliona zapytań SQL na godzinę, co oznacza, że w godzinach szczytu może być ich nawet kilkukrotnie więcej. Dlatego też powinniśmy zdecydować się na zastosowanie macierzy opartej o dyski SAS lub SSD. Dyski te są dość drogie, ale technologia kontrolerów SAS umożliwia dołączanie dodatkowych sysków SATA. Zastosowanie dysków SAS o pojemności 300 GB, w opisanym wyżej przypadku macierzy RAID 10, pozwoli na uzyskanie objętości 600GB co wystarcza do większości zastosowań. Gdyby jednak objętość taka okazała się zbyt mała i na serwerze będziemy przechowywać również dużą ilość zdjęć i filmów, możemy bez przeszkód dołączyć do kontrolera dodatkowe, pojemne i niedrogie dyski SATA, spięte w macierz RAID 5. Ilość dodatkowych dysków pracujących w macierzy RAID 5 jest ograniczona właściwie możliwością instalacji ich w serwerze i ilością obsługiwaną przez kontroler. Trzy dyski o pojemności 2 TB, po spięciu w RAID 5 dają łączną objętość 4 TB, a szesć dysków 2 TB, po spięciu w RAID 5 dają łączną objętość 10 TB.

O firmie

Produkty

Użytkowanie witryny

Pomoc techniczna